Jak vybrat nepromokavé ponožky?

DexShell aktuálně nabízí cca 15 druhů nepromokavých ponožek. I když se na první pohled některé modely liší pouze barvou, skutečnost je jiná. Jak tedy vybrat ty správné? Abychom vám to usnadnili, sepsali jsme pro vás krátký manuál. Pokud hledáte rychlou cestu nejlepšího výběru, rovnou můžete přeskočit na sumarizační tabulku na konci. 

V čem jsou všechny ponožky stejné?
 
V konstrukci – všechny ponožky mají 3 vrstvy. Nepromokavá membrána je vložena (nalaminována) mezi vnější vrstvu a vnitřní vrstvu, které ji chrání. Jedná se o značkovou hydrofilní membránu Porelle® s vodním sloupcem přes 10 000 mm a prodyšností přes 15 000 g/m2/24 h. Vnější vrstvu tvoří především kombinace syntetických vláken (nejčastěji polyester, polyamid), které mají dobrou odolnost proti oděru a rychle schnou.
 

V čem se liší?

Rozdíly, které tady skutečné hrají roli jsou především délka ponožek, konstrukční detaily, tloušťka a materiál vnitřní vrstvy.

DÉLKA

U nepromokavých ponožek se můžeme setkat s pěti délkami. Ty nejkratší mají přibližně stejnou délkou jako běžné ponožky, na které jsme zvyklí. U nižších ponožek by za určitých podmínek mohlo dojít k natečení vody shora a samotné nepromokavé ponožky by téměř postrádaly význam, proto i ty nejkratší jsou relativně vysoké.

I když máme preference každý jiné, většinou budete volit ponožky tak, aby o několik centimetrů přesahovaly přes vaše boty.

  1. Kotníkové
  2. Nad kotník
  3. Do půli lýtek
  4. Pod koleno

Pokud máte nadprůměrně svalnaté lýtko a vyloženě nepotřebujete vysoké ponožky, volte raději kratší modely (1, 2 či 3). Tady totiž hrozí, že vás ponožky budou na lýtku škrtit nebo ještě hůře, vůbec je přes lýtko nepřetáhnete. Přestože je membrána pružná, má své limity.

MATERIÁL A TLOUŠŤKA VNITŘNÍ VRSTVY

Tloušťku ponožek byste měli volit nejen z pohledu sezóny, ale také aktivity. Je velký rozdíl, zda si ponožky pořizujete na fyzicky náročnou aktivitu (běh) nebo něco statického (fotografování, lov).

Pro hodnocení toho, jak jsou ponožky teplé, vytvořil DexShell stupnici Thermal Guideline (tepelné měřítko). Každý model je označen číslem od jedné do pěti (5/5 – nejteplejší). Nezapomínejte, že i ty nejtenčí ponožky (1/5) jsou tlustší a teplejší než běžné ponožky. Přece jen mají 3 vrstvy.

Nejtenčí nepromokavé ponožky (1/5) budou mít pochopitelně menší životnost než tlusté. Membrána je tady chráněna tenčím materiálem, který se časem a opakovaným používáním může ošoupat. Proto nejtenčí ponožky nebudou úplně ideální na běh, kde dochází k poměrně velkému tření a odírání. Dobře poslouží třeba na kolo do treter, které má většina jezdců spíše těsnější a tlustší model by do nich nevešel, nebo na jako krizové řešení promoklé obuvi na trecích v teplejších podmínkách.

Pokud bychom to měli z naší zkušenost vsadit do reálného světa, tak bychom tepelnému měřítku nepromokavých ponožek přiřadili tento rozsah teplot.

  • 1/5 – od 15 °C do 6 °C 1_teplo
  • 2/5 – od 12 °C do 3 °C 2_teplo
  • 3/5 – od 8 °C do -2 °C 3_teplo
  • 4/5 – od 4 °C do -6 °C 4_teplo
  • 5/5 – od 0 °C do -10 °C 5_teplo

Tento rozsah berte se značným nadhledem, neboť kromě fyzické aktivity a teploty záleží na dalších mnoha faktorech – jakou máte obuv, vítr, odlišné vnímání chladu, atp.

Vnitřní vrstva ponožek je nejčastěji tvořena z těchto materiálů:


Coolmax® FX – syntetické vlákno (polyester), které vyniká malou nasákavostí, rychlým odvodem potu a schnutím. Udržuje optimální teplotu nohy při různých, klimatických a zátěžových podmínkách. Do vláken jsou přidány ionty stříbra, které potlačují tvorbu zápachu.

merino vlna – Vyniká hřejivostí, přirozenou antibakteriální funkcí, prodyšností a schopností odvádět pot. Je tvořena prodyšnými, komplexními proteinovými vlákny, které se snadno přizpůsobí velkým teplotním rozdílům – v létě chladí, v zimě hřeje a díky keratinovému základu neabsorbuje tělesné pachy. Merino vlna je jemná a šetrná na lidskou pokožku.


bambusové vlákna
 – materiál známý pro svou skvělou jemnost, antistatické vlastnosti a šetrnost k lidské kůži. Díky konstrukci dutých vláken se dobře přizpůsobuje rozdílným teplotám. Je 100% biologicky rozložitelný.

drirelease vlna – je kombinací merino vlny a syntetických vláken. Od obou si odnáší ty nejlepší vlastnosti. Poskytuje dobrou hřejivost a je příjemná na dotek, zároveň skvěle odvádí pot, je odolná a rychle schnoucí.

akrylová příze – umělé vlákno, které se hodně podobá vlně. Je stejně měkký a příjemný na kůži. Naopak ale lépe schne.

Většina středně teplých modelů je tvořena smyčkovou tkaninou v oblasti špičky a chodidla. Na obrázku model DexShell Running.

Vnitřní vrstva nejtenčích ponožek. Jednoduchá tkanina bez zvláštní úpravy. 

Nejteplejší ponožky jsou na vnitřní straně tvořeny froté z merino vlny v kombinaci s akrylem.

 

KONSTRUKČNÍ DETAILY

Trochu odbočíme také k rukavicím a čepicím. Vybrané modely mají své unikátní detaily, které je dělají pro určité aktivity vhodnější.

Těsnící manžeta – v horní části je těsnící manžeta, která obepíná nohu a zabraňuje netečení vody do ponožky shora. Tento detail nalezneme u modelu Wading and Ultra Dri Sports.
 
 

Para-aramidové vlákno – vyniká vyšší pevností v tahu, vyšším odolností vůči oděru a odolnosti proti horku. Budeme jej znát spíše pod obchodním názvem Kevlar. Je použito na vnější vrstvu u modelů určených pro práce a aktivity, kde oceníte vyšší mechanickou odolnost proti oděru či prořezání. Nalezneme u ponožek Extreme Sport Sock, pak u rukavic Toughshield a Flame Retardant.

  

360° reflexní pruh – vychytávka, která vám zajistí dobrou viditelnost na cestách, to ocení především cyklisté. Najdeme u modelu Pro Visibility Cycling.

 

Maskovací vzor Realtree Max-5 Camo – u modelů určených pro lov a taktické aktivity nalezneme moderní maskovací vzory Realtree. Použito u rukavic Dry LiteStretchFit a čepice Watch Hat.

 
Výběr velikosti

I když jsou nepromokavé ponožky poměrně pružné, s těmi běžnými je nemůžeme srovnávat. DexShell nabízí ponožky ve 4 velikostech od S po XL. Abyste na první dobrou trefili tu ideální velikost, vyplatí se výběru věnovat určitou pozornost, především pokud nakupujete on-line.

VELIKOST EU UK US CM
S 36-38 3-5 4-6 22-24
M 39-42 6-8 6,5-9 24-26
L 43-46 9-11 9,5-12 26-28
XL 47-49 12-14 12,5-14,5 28-30
 

Zatím se nám nejvíce osvědčilo řídit se délkou chodidla v centimetrech. Pokud ji dobře změříte, v drtivé většině případů vám ponožka sedne skvěle. Pokud jste na rozmezí dvou velikosti, doporučujeme zvolit větší.

 

Celkové srovnání

 
MODEL TEP. MĚ. DÉLKA VNITŘNÍ MATERIÁL IDEÁLNÍ PRO DETAIL
Ultra Thin 1/5 nad kotník (2) 60% bambusové vlákna, 40% polyamid cyklistika, lehká turistika…
Ultra Flex 1/5 nad kotník (2) 60% bambusové vlákna, 40% polyamid cyklistika, lehká turistika… vyšší manžeta
Ultra Thin Crew 1/5 do půli lýtek (3) 60% bambusové vlákna, 40% polyamid cyklistika, lehká turistika…
Pro Visibility Cycling 1/5 nad kotník (2) 76% Coolmax® FX, 24% polyamid cyklistika, městské aktivity… 360° reflexní pruh
Thermlite 2/5 do půli lýtek (3) 38% merino vlna, 38% akryl, 24% polyamid cyklistika (horská, silniční), turistika, práce…
Running 3/5 kotníková (1) drirelease vlna (67% polyester, 9% merino vlna), 24% polyamid (froté na chodidle a špičce) běh, cyklistika, turistika…
Utra Dri Sports 3/5 do půli lýtek (3) drirelease vlna (67% polyester, 9% merino vlna), 24% polyamid (froté na chodidle a špičce) brodění, horská cyklistika, vodní sporty… těsnící manžeta
Terrain Walking Ankle 3/5 nad kotník (2) 76% Coolmax® FX, 24% polyamid (froté na chodidle a špičce) turistika, cyklistika…
Terrain Walking 3/5 do půli lýtek (3) 76% Coolmax® FX, 24% polyamid (froté na chodidle a špičce) turistika, lov, práce…
Coolvent 3/5 do půli lýtek (3) 76% Coolmax® FX, 24% polyamid (froté na chodidle a špičce) turistika, cyklistika, práce, motorka…
Extreme Sport 3/5 podkolenky (4) 70% bambusové vlákna, 30% polyamid horská cyklistika, práce, extrémní sporty… vyšší odolnost proti oděru a prořezu (EN388)
Trekking 4/5 do půli lýtek (3) 38% merino vlna, 38% akryl, 24% polyamid (froté na chodidle a špičce) turistika, práce, lov…
Hytherm Pro 5/5 do půli lýtek (3) 38% merino vlna, 38% akryl, 24% polyamid (froté na celé vnitřní straně) turistika, práce, aktivity v mrazu…
Wading 5/5 podkolenky (4) 90% akryl, 10% polyamid (froté na celé vnitřní straně) brodění, vodní sporty  těsnící manžeta