K čemu máme nepromokavé ponožky DexShell?

Slyšeli jste už o nepromokavých ponožkách a nějak netušíte, na co se vlastně hodí? Nebo vůbec nevíte, co jsou zač? Ve zkratce – jedná se o třívrstvé ponožky přičemž tu prostřední tvoří nepromokavá membrána, díky tomu jsou ponožky větruodolné, nepromokavé a zároveň prodyšné. Voda vede teplo cca 20x lépe než vzduch, jakmile si tedy promočíte boty či ponožky, s nohama v teple se můžete rozloučit. A přesně tenhle problém nepromokavé ponožky řeší! Na jaké aktivity je tedy využijete?


Na turistiku

Posadili jste už pohorky na hřebík a fandíte spíše lehké obuvi bez membrány? Výhody lehké prodyšné boty si budete užívat 90 % času – díky nízké hmotnosti se zbytečně nevysilujete, bota je mnohem měkčí a poddajná, noha vám krásně dýchá a boty rychle schnou. Ve zbylých 10 % ale nastanou momenty, kdy byste si přáli na nohou něco robustnějšího, teplejšího, něco, co prostě nepromokne. A právě tady je prostor pro nepromokavé ponožky. Pro lepší představu rovnou nastíníme pár situací, ve kterých budete za pár nepromoků v batohu fakt rádi.

Nepromokavé ponožky v lehkých botech bez nepromokavé membrány

  • V teplejších měsících vám zpříjemní ranní šlapání v trávě po silné rose, momenty, kdy narazíte na bahnitý či podmáčený terén nebo přijde déšť. Na mokré kůži se zvyšuje tření, a taky šance vzniku puchýřů, proto se vyplatí si udržovat nohy v suchu.
  • Máte kompletně promočené boty a snížíte fyzickou aktivitu, začne vám být na nohy zima.
  • Máte promočené boty a ochladí se, přijde mrazivý vítr nebo v horách dokonce narazíte na neroztátá sněhová pole.
  • S nepr. ponožkami zvládnete krátké výlety/výběhy až víkendové přechody na sněhu (Fakt, máme to otestováno!).
  • Při spaní na sněhu, ranní nazouvání zmrzlých bot bude s nepromokavými ponožkami mnohem příjemnější.

Nepromokavé ponožky v botech s membránou

  • Tady se vám nepromokavé ponožky můžou hodit jako záloha na delší cesty. I nepromokavá bota má co se týče nepromokavosti svoje limity, pokud jednou promokne, na treku ve vlhkém prostředí je téměř nemožné ji vysušit.

Na cyklistiku
 

Pokud je cyklistika vaší vášní a jezdíte prakticky celý rok, pak víte, že vás venku může potkat cokoliv. U cykloturistů, kteří se s kolem vydávají na několikadenní až měsíční cesty, to platí dvojnásob. Ne nadarmo se říká: „Neexistuje špatného počasí, jen špatného oblečení.“. Asi nejdůležitější jsou končetiny, které kvůli nejednoduchému prokrvování trpí nejvíce. Pravě v těch nejhorších situacích vás nepromokavé (membránové) ponožky a rukavice můžou zachránit. Oceníte u nich nejen to, že skutečně nepromoknou, ale taky jejich větruodolnost a schopnost dobře akumulovat teplo.

Na silnici

S tenkými nepromokavými ponožky budete na vše skvěle připraveni. U DexShellu oceníte, že jako jedna z mála značek dělá opravdu tenké nepromokavé ponožky (Ultra ThinUltra FlexPro Visibility Cycling), které jsou pocitově srovnatelné s těmi běžnými. To je pro jezdce, kteří používají těsné cyklistické tretry zcela zásadní, tlustší model by do nich jednoduše nevešel.

 

Do lesa

V lese a na horách se voda a bahno zpravidla drží mnohem déle než ve městě a často vůbec nevíte, co vás tam čeká. Ruce a nohy v suchu nejen, že zvyšují váš komfort, ale zároveň zajišťují, že vaše pozornost je při důležitých momentech (sjezdech, skocích..), tam kde má být. Jsou to hlavní kontaktní body, kterými ovládáte své kolo, diskomfort nebo necitlivost z prochladlých nohou může ovladatelnost kola negativně ovlivnit.


Na běh

Většina běžců běhá v lehké obuvi bez membrány, což samozřejmě dává smysl, protože při velké fyzické zátěži noha musí primárně dýchat. Občas se ale dostanete do situací, kdy raději upřednostníte nohy v teple. Kombinace nepromokavých ponožek a prodyšné bežecké obuvi dokáže nahradit membránovou obuv, zároveň ale poskytuje poskytuje větší variabilitu. Ponožky můžete jednoduše sbalit do
batohu/vesty a použít je jen v případě potřeby. Skvěle poslouží zimní výběhy v zasněženém terénu. Hodí se také do situací, kde nevíte, co čekat – na běžecké kempy, dlouhé závody typu B7…

 

Na motorku

Podobně jako u cyklistiky je udržení nohou v suchu a teple důležité i na motorce. Pokud vaše boty nemají membránu, můžete je jednoduše doplnit nepromokavými ponožkami a vykrýt tak kritické momenty na cestách nebo v terénu (déšť, mokro, chlad, bahno). Ani s nepromokavou obuví ale nemáte jistotu, v šíleném lijáku totiž může polevit třeba švech, proto i zde můžete zvážit zařazení pár nepromokavých ponožek do vaší výbavy, oceníte je především na delších cestách jako rezervu.


Na lov, na rybaření, na fotografování, outdoor…

Ponožky nesrovnatelně lépe akumulují teplo než běžné ponožky, proto jsou taky vhodné na statické aktivity v chladných, mrazivých a vlhkých podmínkách, kdy dlouho čekáte na ten správný moment.

 
 

Chcete jim dát šanci a váháte jak vybrat ty správné? Mrkněte na náš článek, který vysvětlí všechny důležité rozdíly jednotlivých druhů nepromokavých ponožek.

Celý článek >> ZDE <<